licz

Odliczanie

sobota, 26 lipca 2014

Przegląd programów na lipiec 2014, czyli niezbędne programy w ubuntu[2]

Lipiec to miesiąc ciepły a nawet można by napisać gorący, dlatego drugi przegląd przydatnych programów na Ubuntu zacznę od programu pozwalającego na monitorowanie temperatury pracy naszego komputera. Tak więc zaczynajmy.

1. Psensor
Bardzo prosty program wyświetlający temperaturę podzespołów naszego komputera. Jest on wręcz genialny w swej prostocie. Z lewej strony mamy wykres, na którym możemy zobaczyć temperatury
jakie ma każdy z elementów komputera. Każdą linię wykresu możemy pomalować na dowolny kolor, tak aby pasowała do naszych wymagań. Z prawej strony mamy nazwy sensorów, które możemy dowolnie zmieniać. Każdemu czujnikowi możemy temperatury, przy których włączy się alarm powiadamiający nas o za wysokiej lub za niskiej temperaturze naszego sprzętu. Do prawidłowego działania wymagany jest pakiet lm-sensors.

2. VLC Media player
Myślę, że vlc media player jest dobrze znany, ale i tak warty uwagi. Jest to jeden z najlepszych a nawet nie bał bym się powiedzieć, że najlepszy odtwarzacz multimedialny. Odtwarzanie filmów, muzyki czy nawet przechwytywanie filmów z z sieci to dla niego nic trudnego. Posiada również możliwość przechwytywania obrazu i dźwięku z tunera telewizji czyfrowej, analogowej, kamery czy pulpitu. Vlc pozwala również na strumieniowanie każdego otworzonego pliku lub przechwyconego obrazu do pliku lub sieci. Dodatkowy plus daję za obsługę motywów. Polecam.

3. JDownloader
JDownloader jest wieloplatformowym akceleratorem pobierania dostępnym także na Ubuntu. Program ciekawy, dużo ciekawych opcji pozwalających nam na przykład na pobieranie filmów z youtube czy innych stron z filmami. Po skopiowaniu linku ze strony JDownloader automatycznie wyszukuje pliki znajdujące się na stronie i pozwala na ściągnięcie ich na swój dysk. Jedną z ciekawych opcji jest możliwość pobierania z konta premium, co pozwala nam na pewne pobranie pliku. W programie znajdziecie też tradycyjne opcje dla akceleratora pobierania takie jak harmonogram czy automatyczne wyłączenie komputera po zakończonym pobieraniu. Znajdziecie tu także menadżer dodatków, dzięki któremu zainstalujecie takie dodatki jakie wam potrzebne. Program jest naprawde bogaty w opcje. Ja przedstawiłem tylko najciekawsze z nich. Instalacja wymaga dodania repozytorium.
sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
sudo apt-get update && sudo apt-get install jdownloader
4. Audacity
Audacity daje możliwość edytowania, nagrywania i nawet generowania ścieżek dźwiękowych. Znajdzie się tu bardzo duże efektów dźwiękowych takich jak echo, cofnięcie w czasie, korekcja graficzna i wiele wiele więcej. Co tu dużo opisywać. Po prostu sami zobaczcie. Naprawdę warto.
 5. Furius ISO Mount Tool
Jak sama nazwa wskazuje jest to program do montowania plików iso i nie tylko, bo także zamontujemy nim pliki z rozszerzeniem img, bin, mdf czy nrg. U  mnie przydaje się on przy korzystaniu z wine, gdy potrzebuje włożyć napęd dvd, żeby zagrać w grę. Niestety napęd w moim komputerze uległ zniszczeniu i skopiowany obraz płyty mogę spokojnie montować i używać. Ciekawą opcją jest wy świetlenie dziennika zdarzeń, który pozwala nam przejrzeć, co i kiedy było montowane, od montowane, kiedy aplikacja została włączona czy wyłączona i jakie zmiany w niej wprowadzaliśmy. Mamy jeszcze opcje nagrania wybranego obrazu na płytę i generowanie sumy kontrolnej MD5 lub SAH1.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LTS czy półroczne wydania?

Jak wiemy nowe wersje naszego ukochanego ubuntu wychodzą co pół roku. Nie każdy jednak chce instalować bądź aktualizować swój system. Inni p...